DJI Mini 2 oppure Mini SE? A voi la scelta! -3Digital | Droni e Stampanti 3D

DJI Mini 2 eller Mini SE? Valet är ert!

Accessori Mini SE

DJI Mini SE är nu tillgänglig i Italien, efter att ha lanserats i andra delar av världen förra året.

Den ultralätta drönaren är den senaste modellen i denna otroligt populära serie, efter Mavic Mini och den uppgraderade Mini 2.

Så, med tre DJI Mini-drönare nu i mixen, vilken bör du välja?

Kort sagt har Mini SE till största del samma funktioner som den ursprungliga Mavic Mini, men kommer i Mini 2-kroppen. Den är också den billigaste i serien och kräver inget körkort.

Det innebär – enkelt uttryckt – att Mini SE har förbättrad flygprestanda jämfört med Mavic Mini, men dess 2.7K-videokapacitet ligger efter Mini 2:s 4K-video. Mini 2 har även ett RAW-fotoläge.

Betydelsen av denna skillnad i videokvalitet är en fråga om personliga preferenser, men med Mini SE som rymmer mycket i sin otroligt lilla ram och med ett betydligt lägre pris än Mini 2, utmärker sig Mini SE definitivt som en budgetdrönare inom allas räckhåll, särskilt lämpad för nybörjare. Det är också värt att notera att vissa operatörer använder DJI Mini-drönare för kommersiella arbeten, såsom grundläggande inspektionsarbeten och fastighetsfotografering.

För att hjälpa dig att fatta ett välgrundat beslut, läs vår djupgående jämförelseguide mellan Mini SE, Mini 2 och Mavic Mini.

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Översikt av huvudfunktioner

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
Vikt <249 g <249 g 249g
Sensor 1/2.3″ CMOS 1/2.3″ CMOS 1/2.3″ CMOS
Kamera 12 MP 12 MP 12 MP
Video 2.7K/30fps video 4K/30fps video 2.7K/30fps video
Max flygtid 30 Min 31 Min 30 min
Maxhastighet 13 m/s (S-läge) 16 m/s (S-läge) 13 m/s (S-läge)
Maximal vindmotståndshastighet 8.5 m/s till 10.5m/s (Skala 5) 8.5 m/s till 10.5m/s (Skala 5) 8 m/s (Skala 4)
Maximal överföring (CE) 2km, 720p/30fps 6km, 720p/30fps 2km, 720p/30fps
Kostnad Standard: 299 €
Combo: 399 €
Standard: 459 €
Combo: 599 €
Standard: N/A
Combo: N/A

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Design

De tre Mini-drönarna är mycket lika i designen.

De är alla under 250 g – de väger ungefär som en genomsnittlig smartphone – vilket placerar dem i den säkraste kategorin av drönare. Egentligen anges Mavic Mini som 249 g, medan Mini 2 och Mini SE är under 249 g, så det är en liten skillnad, men inte mycket.

Deras små ramar, tillsammans med den ikoniska vikbara DJI Mavic-designen, gör denna trio extremt bärbar, perfekt för att fånga innehåll i rörelse.

Mini 2 och Mini SE har de nyare och mer robusta propellrarna – som hjälper till med den förbättrade flygprestandan – som kännetecknas av orangea spetsar.

Mini 2 är utrustad med en klickbar statusindikator för farkosten, men de andra två är det inte.

Följande tabell ger en översikt över några av drönarnas designskillnader.

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
Startvikt < 249 g < 249 g 249 g
Vikt (L x B x H) 138 x 81 x 58 mm 138 x 81 x 58 mm 140 x 81 x 57 mm
Utvikt (L x B x H) 159 x 203 x 56 mm 159 x 203 x 56 mm 159 x 202 x 55 mm
Utvikt – med propellrar (L x B x H) 245 x 289 x 56 mm 245 x 289 x 56 mm 245 x 289 x 55 mm

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Kamera

Kanske de största skillnaderna mellan dessa tre drönare är kamerakapaciteten.

Det viktigaste är att Mini 2 kan filma 4K/30fps-video, medan Mini SE och Mavic Mini är begränsade till Quad HD 2.7K-video (2.7K/30fps).

Gör inga misstag, 4K på Mini 2 producerar underbart material, men om du faktiskt behöver den kvaliteten beror på varje operatör. Trots allt är 1080p mer än tillräckligt för YouTube och för att lägga upp videor på sociala medier som Facebook och Instagram.

Mini 2 har också en högre bithastighet (100 Mbps, jämfört med 40 Mbps för Mini SE och Mavic Mini) tillsammans med bättre bildfrekvensalternativ (den kan till exempel köra 2,7K vid 60 fps), utöver att ha zoomkapacitet – en funktion som saknas på Mini SE och Mavic Mini.

Mini 2-operatörer kan också använda JPEG- eller RAW-fotolägen; Mini SE och den ursprungliga Mavic Mini har inte RAW-fotoläge.

På fotofronten tar alla tre 12 MP-bilder och har samma 1/2,3-tums CMOS-sensor.

I vad som är subtila skillnader, har Mini 2 och Mini SE ett ISO-intervall på 100-3200 i automatiskt fotoläge, medan Mavic Mini är begränsad till 100-1600. Vid fotografering i JPEG har Mini 2 och Mini SE ett intervall för enkelbild på upp till 60 sekunder, medan Mavic Mini når 30 sekunder.

Det är intressant att notera att trots att Mini-drönarna är utmärkta UAV:er för nybörjare, är kamerorna tillräckligt bra för att användas av vissa kommersiella operatörer för jobb som grundläggande takinspektion och fastighetssektorn. Deras vikt under 250 g är också en fördel, eftersom det innebär att inget särskilt körkort krävs för att använda dem.

Följande tabell ger en översikt över kameraspecifikationerna för alla tre drönare.

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
Sensor 1/2.3” CMOS
Effektiva pixlar: 12 MP
1/2.3” CMOS
Effektiva pixlar: 12 MP
1/2.3” CMOS
Effektiva pixlar: 12 MP
Lins FOV: 83°
35 mm format motsvarighet: 24 mm
Bländare: f/2.8
Fotograferingsområde: 1 m till ∞
FOV: 83°
35 mm format motsvarighet: 24 mm
Bländare: f/2.8
Fokusområde: 1 m till ∞
FOV: 83°
35 mm format motsvarighet: 24 mm
Bländare: f/2.8
Fotograferingsområde: 1 m till ∞
ISO Video:
100-3200 (Auto)
100-3200 (Manuell)

Foto:
100-3200 (Auto)
100-3200 (Manuell)
Video:
100-3200 (Auto)
100-3200 (Manuell)

Foto:
100-3200 (Auto)
100-3200 (Manuell)
Video:
100-3200 (Auto)
100-3200 (Manuell)

Foto:
100-1600 (Auto)
100-3200 (Manuell)
Slutartid Elektronisk slutare: 4-1/8000s Elektronisk slutare: 4-1/8000 s Elektronisk slutare: 4-1/8000s
Maximal bildstorlek 4:3: 4000×3000
16:9: 4000×2250
4:3: 4000×3000
16:9: 4000×2250
4:3: 4000×3000
16:9: 4000×2250
Statiska fotolägen Enkelbild
Intervall: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s
Enkelbild
Intervall: JPEG: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s
JPEG+RAW: 5/7/10/15/20/30/60 s
Auto Exposure Bracketing (AEB): 3 ramar vid 2/3 EV Bias
Enkelbild
Intervall: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s
Videoupplösning 2.7K:2720×1530 24/25/30 p
FHD:1920×1080 24/25/30/48/50/60 p
4K: 3840×2160 @ 24/25/30fps
2.7K: 2720×1530 @ 24/25/30/48/50/60fps
FHD: 1920×1080 @ 24/25/30/48/50/60fps
2.7K:2720×1530 24/25/30 p
FHD:1920×1080 24/25/30/48/50/60 p
Max videobithastighet 40 Mbps 100 Mbps 40 Mbps
Zoomomfång Ingen zoom tillgänglig 4K: 2x
2.7K: 3x
FHD: 4x
Ingen zoom tillgänglig
Filformat som stöds FAT32(≤32 GB)
exFAT(>32 GB)
FAT32 (≤ 32 GB)
exFAT (> 32 GB)
FAT32(≤32 GB)
exFAT(>32 GB)
Fotoformat JPEG JPEG/DNG (RAW) JPEG
Videoformat MP4 (H.264/MPEG-4 AVC) MP4 (H.264/MPEG-4 AVC) MP4 (H.264/MPEG-4 AVC)

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Fotograferingslägen

Alla tre Mini-drönare är utrustade med en rad intelligenta fotograferingslägen, kända som QuickShots, för att snabbt och enkelt fånga fängslande innehåll.

Trion kan använda Dronie, Circle, Helix och Rocket, men Mini 2 ger användarna den extra Boomerang-funktionen.

Så, vad tillför dessa QuickShot-lägen och vad går piloterna för Mini SE och Mavic Mini miste om genom att inte ha Boomerang?

Dronie: Flygplanet flyger bakåt och stiger, med kameran låst på motivet.
Circle: Flygplanet cirkulerar runt motivet.
Helix: Flygplanet stiger och flyger i spiral runt motivet.
Rocket: Flygplanet stiger med kameran riktad nedåt.
Boomerang: Flygplanet flyger runt motivet i en oval bana, stiger när det flyger bort från startpunkterna och sjunker när det flyger tillbaka.
Utöver det extra QuickShot-läget har Mini 2 en dedikerad panoramafunktion med funktionerna Sphere, 180° och vidvinkel.

Mini 2 inkluderar också Enhanced Photo, som gör att innehållsskapare automatiskt kan ladda ner de förbättrade bilderna direkt till DJI Fly-appen för omedelbar delning på sociala medier.

I detta avseende använder även Mavic Mini och Mini SE appen DJI Fly: en app som skapar fantastiska videor med ett enkelt tryck. Även nybörjare utan redigeringserfarenhet kan förvandla vilket ögonblick som helst till en succé på sociala medier.

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
QuickShots Dronie, Circle, Helix och Rocket Dronie, Circle, Helix, Rocket och Boomerang Dronie, Circle, Helix och Rocket
Panorama Stöds ej Sphere, 180° och vidvinkel Stöds ej
Enhanced Photo Stöds ej Ja Stöds ej

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Prestanda

Drönarna i DJI Mini-serien är pålitliga och kraftfulla, särskilt med tanke på deras lilla format.

Vi har tidigare nämnt att Mini SE kommer i Mini 2-chassit och detta märks tydligt i dess flygprestanda, särskilt när det gäller vindmotståndet.

Det kanske inte låter som en stor sak, men den förbättrade robustheten gör mycket för en drönare i Minis storlek.

Både Mini SE och Mini 2 har ett vindmotstånd på 8,5-10,5 m/s (nivå 5), jämfört med Mavic Minis 8 m/s (nivå 4), och skillnaden märks när vinden tilltar: Där Mavic Mini får kämpa, klarar sig Mini SE och Mini 2 galant.

En av de största besvikelserna med Mini SE är dock dess räckvidd och signalstyrka. Mini SE och Mavic Mini använder förbättrat Wi-Fi, medan Mini 2 drar nytta av OcuSync, vilket utökar räckvidden med bättre motståndskraft mot signalstörningar och automatiska växlingar mellan två frekvenser.

Det innebär att Mini 2 har en räckvidd på 6 km, jämfört med 2 km för Mini SE och Mavic Mini. Observera att dessa räckvidder gäller för CE-versioner. FCC-modeller erbjuder utökad räckvidd för alla tre drönarna, men Mini 2 har fortfarande övertaget.

När det gäller övriga prestanda är Mini 2 något snabbare än Mini SE och Mavic Mini, medan alla tre har en maximal flygtid på cirka 30 minuter, vilket är imponerande för drönare i deras storlek.

Tabellen nedan ger en överblick över deras prestandaspecifikationer.

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
Maximal flygtid 30 min 31 min 30 min
Maximalt vindmotstånd 8,5 m/s till 10,5 m/s (Skala 5) 8,5-10,5 m/s (Skala 5) 8 m/s (Skala 4)
Maxhastighet (vid havsnivå, ingen vind) 13 m/s (S-läge)
8 m/s (P-läge)
4 m/s (C-läge)
16 m/s (S-läge)
10 m/s (N-läge)
6 m/s (C-läge)
13 m/s (S-läge)
8 m/s (P-läge)
4 m/s (C-läge)
Maximal stighastighet 4 m/s (S-läge)
2 m/s (P-läge)
1,5 m/s (C-läge)
5 m/s (S-läge)
3 m/s (N-läge)
2 m/s (C-läge)
4 m/s (S-läge)
2 m/s (P-läge)
1,5 m/s (C-läge)
Maximal sänkhastighet 3 m/s (S-läge)
1,8 m/s (P-läge)
1 m/s (C-läge)
3,5 m/s (S-läge)
3 m/s (N-läge)
1,5 m/s (C-läge)
3 m/s (S-läge)
1,8 m/s (P-läge)
1 m/s (C-läge)
Driftstemperatur 0° till 40°C (32° till 104°F) 0° till 40°C (32° till 104°F) 0° till 40°C (32° till 104°F)
Maximal räckvidd (utan hinder, störningsfria förhållanden och CE) 2,4 GHz: 2000 m
5,8 GHz: 500 m
6 km 2,4 GHz: 2000 m
5,8 GHz: 500 m

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Handkontroll

Det finns en skillnad i kontrollertyp mellan Mini 2 och Mini SE/Mavic Mini.

Mini 2 levereras med en mer robust kontroll, med klämmor som fälls ut från toppen för att hålla smartphonen på plats. Det innebär att telefonen som skärm sitter i toppen av enheten, vilket ger mindre ansträngning för ögonen under flygning.

Däremot känns kontrollerna till Mini SE och Mavic Mini enklare, med antenner i toppen och utfällbara armar under kontrollen för att hålla telefonen. Det innebär att telefonens skärm hamnar under antennen och den utfällbara kroppen.

Det är också värt att notera att Mini 2 kan användas tillsammans med DJI Smart Controller.

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Pris

Priset kan vara en viktig faktor vid köpbeslutet och Mini SE är den mest prisvärda av de tre, som tabellen nedan visar.

Mini SE Mini 2 Mavic Mini
Standard 299 € 459 € Ej tillgänglig
Fly More Combo 399 € 599 € Ej tillgänglig

Kom ihåg att Mini 2 har avancerade funktioner, framför allt 4K-video, så det är förståeligt att den är dyrare. Det betyder att den som vill ha det lilla extra från sin drönare kan få det med en något större investering. Och låt oss vara ärliga, DJI Mini 2 är riktigt imponerande, så du får mycket för pengarna.

Med detta sagt erbjuder Mini SE otroligt bra valuta för pengarna. Och om du inte har något emot att offra lite på videofronten (samt vissa andra funktioner som avsaknad av RAW-bilder och något lägre flyghastighet), är det en av de bästa budgetdrönarna som finns tillgängliga, särskilt för nybörjare, då den erbjuder en fantastisk balans mellan pris och prestanda.

För ordnings skull är standardversionerna av varje drönare mer än tillräckliga för att komma igång, t.ex. med drönare, kontroll, batteri, extra propellrar och tillbehör. Fly More Combo levereras dock med extra batterier, ett större antal extra propellrar samt tillbehör som laddningshubb för två batterier och bärväska. Att köpa Combo är mer ekonomiskt än att köpa standardpaketet och sedan lägga till dessa viktiga tillbehör i efterhand.

DJI Mini SE vs Mini 2 vs Mavic Mini – Sammanfattning

Den innovativa DJI Mini-serien har visat sig vara en favorit sedan lanseringen, och faktumet att det nu finns tre drönare i familjen vittnar om dess popularitet.

Den ursprungliga Mavic Mini var revolutionerande och Mini 2 byggde vidare på denna solida grund för att leverera en extremt imponerande uppgradering. Den nyligen lanserade Mini SE är en kombination av de två, och rymmer i huvudsak funktionerna hos Mavic Mini inuti Mini 2-kroppen.

Resultatet är en extremt kapabel ultralätt drönare med goda möjligheter för att skapa innehåll med högre stabilitet i luften.

Kameran och räckvidden är kanske de viktigaste prestandafaktorerna att överväga, särskilt om man väljer mellan Mini 2 och Mini SE. Trots allt finns det egentligen ingen anledning att välja den ursprungliga Mavic Mini när Mini SE nu finns på marknaden.

För innehållsskapare som vill ha mer ut av sitt material är Mini 2 rätt väg att gå, särskilt för semi-professionell användning.

Men med sin förmåga att fånga 2,7K-video – vilket är mer än idealiskt för YouTube och sociala medier – är Mini SE definitivt värd att titta närmare på, särskilt när man räknar in det lägre priset. När det gäller budgetdrönare är Mini SE en stor succé.

Källa: dji-store.it

Tillbaka till blogg

CEO di 3Digital